top of page
Search

Sadenie vo vyvýšených záhonoch

Updated: Dec 17, 2021

V zvýšené záhony sú najvhodnejšie pre záhradu, kde je obmedzený priestor, ťažko sa pracuje s pôdou, prípadne tam kvalitná zemina nie je. Pritom si chcete ušetriť svoje kolená a chrbát pri starostlivosti o rastliny. Najlepšie aj pri vyvýšených záhonoch je ak sú bez dna a majú kontakt s pôdou pod záhonom. Inak sú to väčsie kontajnery pre pestovanie a treba ich zabezpečiť pred zmáčaním aj vysychaním. Buďte pripravení polievať vysadené vyvýšené záhony častejšie alebo nainštalovať malý zavlažovací systém ak nemáte čas. Spoliehať sa na dážď neodporúčam.


Ako materiál pre stavbu vyvýšených záhonov sa najčastejšie používa ošetrené drevo. Musíte sa ubezpečiť, že drevo je ošetrené tlakovo alebo chemicky, pokiaľ nepoužívate odolné dosky z duba alebo červeného cédru. Drevo má vo vlhkých podmienkach tendenciu rýchlo hniť. Vnútorná vložka, ktorá drží pôdu ďalej od dreva, zaručuje dlhšie použitie. Ak chcete úplne prestať používať plasty, investujte predovšetkým do odolného dreva alebo buďte pripravení natierať drevo častejjšie a prípadne nahradiť takéto záhony skôr.


Ostatné alternatívy z kovu môžu byť v prípade dobrého náteru povrchu odolnejšie. Oceľ Corten je obľúbenou voľbou pre návrhárske záhrady a nevyžaduje ošetrenie. Tieto materiály sú nákladnejšie, ale ak formálny vzhľad, životnosť je to, do čoho investujete, môže to byť najlepšia voľba. Dobrý výber rastlín a polievanie je potom dôležité.


Plastové modulárne záhony sú ďalšou voľbou pre stredný rozpočet a môžu vám poskytnúť dobrú životnosť a takmer bezúdržbové roky používania. Z hľadiska životného prostredia by sme sa v ideálnom prípade mali vzdialiť od plastov, ak nie sú úplne recyklovateľné.

Vyvýšené záhony je možné postaviť z tehál a malty alebo betónových blokov. Používajú sa viac v návrhárskych záhradách, verejných priestoroch. Sú väčšinou náročnejšie na výstavbu, ale môžu lepšie doladiť vyvýšené záhony s budovou, a zakomponovať ich do celkového vizuálneho plánu.


Kameň je starý materiál na vytváranie vyvýšených suchých stien a na murovanie vyvýšeného záhona je možné použiť aj murované kamenné steny, rovnako ako tehly a bloky. Nepravidelný tvar môže spôsobiť, že stavba bude časovo náročnejšia. Ak je medzi kameňmi veľa medzier, buďte pripravení na burinu v nasledujúcich rokoch alebo ich vysaďte skalničkami. Islandčania a ďalšie národy používali na stavbu domov kamenné a trávnaté drny, nie je dôvod, prečo by kamene nepracovali pre zvýšené záhony. Hodili by sa k prírodnejším častiam v záhrade. Z ekologického pohľadu, kameň pochádza z lomu a končí na skládke, ak nie je použitý v ďalšom stavebnom projekte, a je dobré mať na pamäti tieto súvislosti a míňajúce sa zdroje. Niektoré kameňolomy sú ďaleko v krajinách od kiaľ sa dovážajú a do práce využívajú v niektorých prípadoch deti a pracovníkov s nízkym príjmom. S etického aj ekologického hľadiska voľte skôr miestne a overené zdroje kameňa.


Alebo môžete skúsiť prijať permakultúrny systém vyvýšených záhonov neformálneho štýlu vytvorením kopy záhradnej hmoty a pôdy, vrstiev kompostu, aké by boli použité aj vo vybudovaných vyvýšených záhonoch, ale bez stien. Okraje by mohli byť z výpletu z vŕby, liesky a podovných miestnych drevín.

Môžu byť dobrou alternatíva pre naturalistické záhrady, kde majú ekologické princípy prednosť pred najnovšími estetickými trendmi v záhradnom dizajne.


Kvôli klimatickej núdzi sa snažíme prejsť na iné spôsoby riadenia našich životov aj záujmov. A tak sa tieto desaťročia alebo dokonca storočia staré metódy zahrnuté aj v prístupoch ako permakultura a prírodné záhradky dostávajú do povedomia teraz. Dúfam, že pomôžu zmeniť prístup k záhradám a otvoreným priestorom ako dôležitým súčastiam celého prírodného systému. Záhrada nie je iba ďalšia vonkajšia miestnosť, ktorá je uprataná aby po celý čas vyzerala dokonale. Záhrady a krajina sú živé systémy. Ak budeme mať uvoľnenejši prístup k zeleni a vonkajšiemu priestoru, tým lepšie pre biodiverzitu a pre majiteľa. Výsledkom je často menej starostí s údržbou a úspora energii. Trocha slamy vytŕčajúcej z vyvýšených záhonov a menej dokonalý povrch nie je prekážkou, ale cestou k záhradkárčeniu viac s ohľadom pre prírodu. V skutočnosti to môže byť nový záhradný štýľ bez obcesie ovládať všetko okolo nás. A ostane nám tak viac času si ten priestor vonku aj užiť.8 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page