top of page

Záhrada na vidieku

Tento dlhoročný projekt sa rozvýjal a menil v priebehu rokov. Realizácia designu závisela od dostupnosti a času. Záhrady potrebujú pozornosť a po rokoch sa design a funkcia menia a nové nápady sa zakomponujú.

Pandemické obdobie umožnilo viac času práve na prácu pre túto konkrétnu vidiecku záhradu. Je vsadená v bývalom sade a v blízkosti polí. Časť pletivového plotu umožňuje si požičať okolitú krajinu do rámu a opticky vztvárajú pocit väčšieho priestoru.

​Vytvárali sa okraje záhonov, ktoré by sa mali postarať o značnú redukciu prerastania trávy a iných plazivých rastlín z trávnych plôch do záhonov.

Tráva je ponechaná rásť aj s kvitnúcimi druhmi rastlín, ktoré si tu našli cestu. Tak sa podieľajú na užitočnosti pre hmyzých obyvateľov, ktorých hlavne na jar poteší extra potrava sedmokrások, trojlístkov, púpav, zvyčajných trávnikových sprievodcov. Vždy plánujem navrhovať s prírodou, nie proti nej. Pri súčasnej zvýšenej klimatickej kríze, je to jednoznačne smer, ktorým by sa každý vonkajší priestor mal uberať. Podpora prírody je pre našu vlastnú záchranu. Prepojenosť druhov na Zemi s prostredím je výrazná a netreba to ignorovať.  Naše zdravie stále závisí od fungovania prírody.

Štrkový mulč bol rozložený na niektoré plochy namiesto kôry, ktorá sa rýchlo rozpadáva a predstavuje následne podklad pre zakorenenie neželaných náletov.

Časť štrku  bola dodaná z miestneho vápenca a vyložili sa ním cestičky okolo vyvýšených záhonov a plochy pod nášlapnými kameňmi, a v blízkosti jazierka.  

 

Iné záhony boli namulčované lávovým štrkom, ktorý je porézny s drsnejšim povrchom, odrádzajúci prechod slizniakov. No neberte ma za slovo, keďže tieto tvory prejdú takmer cez všetko. Cenovo je tento materiál dostupný, no drahší než miestny štrk. Farba je tmavo hnedá s červenkastým nádychom, ktorý dobre zapadá do okolia v záhonoch.

Nové prírodné jazierko bolo vytvorené v zadnej časti záhrady. Táto časť bola pretvorená na pokojnú zónu s cestičkou, pieskovcovými nášľápnými kameňmi a s terasou pre slnenie v lehátkach. Okrem vážok, ktoré veľmi rýchlo objavili vodnú plochu, podobne ako komáre, ktoré sú tiež ich potravou, je to biotop pre ďalšie druhy hmyzu alebo ich zastávka pre doplnenie vody v horúcich suchých dňoch. V okolí jazierka boli vysadené Iris sibirica a Iris versicolor, Equisetum hyemale, Calla a Caltha palustris, ďalšie pobrežné druhy. Mini lekná Nymphaea "Odora Minor" a "Aurora" by sa mali postupne rozrásť po hladine. V suchom tieni jedle je vysadená zimozeleň (Vinca minor) a  čemerice (Hellebore). Primula japonica, Campanula, Geranium, Carex, Lysimachia recta a Persicaria lemujú chodník k jazierku. Na dotvorenie vzhľadu pripomínajúce pobrežé letovisko sa použilo zopár plážových lehátok. Priestor je opticky dokončený stenou s priehľadom na budúce bambusové pozadie.

 

Zvyškový materiál z konštrukcie zásteny pri jazierku bol použitý pre zhotovenie kruhovej plošiny na zakrytie prístupu do žumpy. Zároveň sa krivky okrajov záhona viac zdôraznili v záhrade so soškou veselého mnícha a jeho prístrešku so sukuletnými alpínkami. Priestor bol tvarovaný s kovovými krajovkami a vysadený novými trvalkami s kolekciou funkii - kultivary rodu Hosta. Celá predná záhradka má nádych východu nielen pridaním sošky ale aj typických rastlín ako čerešňa "Kojo-no-mai" a trvalkových okrasných tráv.

Do produktívnej záhrady sa pridala ručne kovaná konštrukcia na oporu ostružín, ktoré pred tým rástli všetkými smermi aj do dvoch a viac metrov. Miestny umelecký kováč šikovne vytvoril trvácu a opticky jednoduchú organickú sieť, ktorá zároveň zdôrazňuje miesto pre posedenie na lavici. Pri záhradných prácach je fajn mať aj možnosť si oddýchnuť.

V pláne sú ďalšie úpravy vrátane menšieho altánka, ktorým sa ukončí hlavná časť záhrady a začne cestička k priestoru s jazierkom. Hoci na trhu je čoraz väčšie množstvo katalógových prvkov záhradnej architektúry, nie vždy sú rozmermi aj štýlom vhodné. Preto nájsť správnu firmu, výrobcu pre výrobu na mieru je dôležité a oplatí sa urobiť si prieskum.

Záhrada má za cieľ byť aj prírodnou oázou, kde si rôzne druhy živočíchov nájdu miesto pre prežitie. 

V neustále sa rozširujúcom svete nás ľudí sa vytvára tlak na biotopy divožijúcich druhov a práve záhrady  môžu podporovať aspoň čiastočne prežitie včiel a iných druhov hmyzu, drobných stavovcov.

bottom of page