top of page
Search

Jar je na spadnutie. Naplánujte si bylinkovú záhradu

Updated: Sep 29, 2021

Marec priniesol svetlé dni a kvety. Hellebore niger je stále v kvete a nové odrody tiež pomaly dvíhajú hlavy. Ťažšie pôdy a polotieň pod stromami, kríkmi sú dosť dobré pre tieto pekne skoré kvety. A nedávno som doplnila kolekciu novými hybridmi, aby som pridala farbu, konkrétne 'Apricot Picotee', 'Double Aubergine White Edge', 'Double Apricot' aby som pridala do zavedenej kolónie H. niger a Helleborus foetidus s hybridom 'Madam Lemonnier'. Ich hlavná šou ešte len príde. A prekvapenie vo zväzku snežienok, cibuľovité efemérne rastliny, sú na ceste využiť najjasnejší čas pod stromami.

A rada by som spomenula prvé liečivé rastliny, ktoré otvorili sezónu v záhrade - Hepatica nobilis - pečeňovník, ktorý sa v malom množstve používa na zmiernenie pečeňových problémov (ako to naznačuje jeho latinský názov) a sú skvelými rastlinami pre nízku pôdnu pokrývku kríkových záhonov. Tento konkrétny druh je lepšie vybavený na suchší tieň. Zatiaľ čo kvitnú, slnko je im k dispozícii skôr, ako sa listy otvoria na stromoch a kríkoch, ktoré potom vytvárajú tieň a chladné podmienky pre to, aby sa týmto pomaly rastúcim trvalkám darilo. Celá rastlina sa zbiera na bylinné lieky, na zmesi na prevenciu problémov s pečeňou, pankreasom, žlčníkom.

To ma privádza k tomu, aby som do vašej zbierky tento rok priniesla niekoľko bylín na inšpiráciu. Pestovanie vlastných kulinárskych bylín, ako je petržlen, kôpor, šalvia, oregano, rozmarín, bazalka, je možné buď v kvetináčoch, alebo v zemi. Ďalšími zaujímavými rastlinami s kvitnúcou krásou sú kapucínka väčšia na šaláty, borák lekársky na skrášľovacie masky alebo pridávanie do nápojov a šalátov, nechtík lekársky (Calendula officinalis) na upokojujúce masti, na vlasy apod. Zoznam pokračuje. Navrhujem začať s tými, ktoré sú ľahko dostupné a s tými, ktoré sa vám páčia a máte vhodné podmienky, potom sa v budúcom roku odvážiť preskúmať viac.

Tí, ktorí majú záujem vyskúšať estragón, Artemisia dracunculus alebo francúzsky estragón, je to jedna z bylín, ktoré sa používajú na výrobu šalátového dresingu a omáčok kombinovaných s octom z bieleho vína. Ako všetky stredomorské rastliny potrebuje dobre priepustné pôdy a môže byť udržiavaná v chlade, aby sa zabránilo zamokreniu. Je to jedna z menej mrazuvzdorných bylín, a preto je menej pestovaná, ale stále stojí za vyskúšanie. Existuje dosť zábavný príbeh súvisiaci s estragónom. Používalo sa vraj od vlády kráľa Henricha VIII. S Catherine z Aragónu sa zjavne rozviedol pre jej nadmerné používanie estragónu. Možno polemizovať, či to bola iba výhovorka. Bylinka sa má pri varení určite používať mierne. Byliny majú radi zvyčajne dobre priepustnú pôdu, niektoré majú väčší hlad ako iné a predávajú sa pre ne aj nové špeciálne pôdy. Ak si miešate vlastnú pôdu, pridajte perlit.

Pretože zima stále nie je za nami, sú obličky najaktívnejším orgánom a tým, ktorý si vyžaduje našu starostlivosť. Vymenovávam preto bylinky, ktoré sa používajú na podporu alebo liečenie týchto orgánov formou infúzií alebo extraktov pri iných kúrach na báze rastlín. Podrobnejšie informácie o ich používaní nájdete v knihách. Najpoužívanejšími a najúčinnejšími rastlinami sú Zlatobyľ obyčajná - Solidago virgaurea, Lipkavec syridlový - Galium verum, Ihlica roľná - Ononis spinosa, Vres obyčajný - Calluna vulgaris, tekvica - Cucurbita pepo, Medvedica lekárska - Arctostaphylos uva-ursi, kapucínka väčšia - Tropaeolum majus, vŕbovka malokvetá - Epilobium parviflorum, Hluchavka biela - Lamium album, listy brezy, praslička roľná - Equisetum arvinal, Šalvia lekárska - Salvia officinalis, kvety prvosienok - Primula veris, Stavikrv vtáčí - Polygonum aviculare, listy čiernych ríbezlí, zeler a petržlenová vňať. Pri obličkových kameňoch pomáha citrónová šťava ako šťava vo vode alebo v čaji. V receptoch je oveľa viac bylín na pomoc pri čistení krvi. Pravdepodobne najdôležitejšia je prevencia a udržanie tepla, hydratácie, dobrého spánku a minimalizácie stresu a úzkosti, ktoré priamo poškodzujú obličky. Ako píšem tento blog článok, objaví sa vonku viac kvetov a jedným z raných kvitnúcich kríkov je Jasminum nudiflorum s hviezdicovými žltými kvetmi a drôtovitými konármi opretými o oporu. Parfem vyžarujúci ružové kvety kaliny Viburnum x bodnatense teraz otvárajú svoje púčiky v teplých slnečných dňoch. A konecne male farebne krokusy sa vytiahli zo zeme.

Vydajte sa na prechádzku do prírody, pretože stratenú energiu počas zimných mesiacov. Príroda je mojou inšpiráciou aj pre dizajn a prácu. Je plná nápadov, z ktorých každý v tomto živote može priamo čerpať.1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page