top of page
Search

Začínate so záhradkou? Jedlá záhrada pre začiatočníkov

Updated: Mar 16, 2021

Prípravné kroky:


1. Vytvorte zoznam zeleniny a ovocia, ktoré sa chcete pokúsiť pestovať


Popremýšľajte, čo radi konzumujete, za čo utrácajte viac peňazí pri nakupovaní a pokúste sa ich pestovať, ak to klíma umožňuje. Ak budete úspešný, môžete získať úrodu aromatickej chuti neporovnateľnej s kupovanými výrobkami v supermarketoch a tiež poci úspechu. Ak pestujete vo veľkom množstve, ušetrí vám dokonca nejaké peniaze.

Zahrňte niekoľko ľahkých rastlín, ktoré zvyčajne rastú v miestnej oblasti bez problémov.

Opýtajte sa svojich susedov, záhradkárov, čomu sa najlepšie darí. Obvyklými podozrivými sú reďkovka, fazuľa, červená repa, šalát, mangold, jahody, ríbezle a iné druhy. Všetko závisí od podmienok pozemku, kvality pôdy, dostupnosti vody a vašich zásahov.

Preverte si vzorku pôdy na jej pH kyslosť / zásaditosť a štruktúru. Ak je príliš premokrená, lepí sa, máte vysoký obsah ílu v pôde s vysokým zadržiavaním vody zvlášť v zimnom daždivom období. Ak sa v ruke rovnomerne rozpadne, je to hlinitá pôda, ktorá je najvhodnejšia na bežné pestovanie. Ak je suchá a nemá kompaktnú štruktúru, má vysoký obsah piesku a bude mať nízku retenciu vody. Pôda a to, koľko vody a hnojiva môžete zapracovať do pôdy, určí, či budú rastliny prosperovať. Urobte dobrý prieskum tohto základného kroku a zabráňte veľkému sklamaniu. Pridávanie mulča vo forme kompostu, hnoja a iných pôdnych produktov v priebehu rokov všeobecne zlepšuje štruktúru a kvalitu pôdy. Dávajte pozor na rašelinové pôdy, pretože zvyšujú kyslosť pôdy.Najlepšie je ich ponechať pre rastliny a pôdy, ktoré to vyžadujú ako čučoriedky. Mnohé priemyselné substráty obsahujú rašelinu, ktorá sa nadmerne používa v záhradníctve, a postupne prispieva k strate ekosystémov, z ktorých pochádza, pri nadmernej ťažbe. Ak máte dostatok záhradného odpadu, nie je dôvod ho nekompostovať a vyrobiť si vlastný pôdny kondicionér a ušetriť na vreciach zo záhradných centier.


2. Vytvorte si plán zeleninových a ovocných záhonov


Toto môže byť zábavné cvičenie, ak ste pripravení na meranie svojej záhradky, kreslenie niekoľkých tvarov a zvažovanie dostupných zdrojov. Myslite nielen prakticky, to je dané, ale urobte z toho aj trochu kreatívnu tvorbu nad rámec produkcie potravín. Ak máte cieľ, ako bude miesto vyzerať, motivuje vás to, aby ste na ňom aj v nasledujúcom roku pracovali. Pridajte niečo neobvyklé, zábavné, pridajte svoju osobnosť k dizajnu.

Vyberte si buď silné línie formálneho štýlu mogulských záhrad, krivky permakultúrneho naturalistického pestovateľského štýlu, kolekciu vyvýšených záhonov s chatkou v tradičnom štýle, alebo čokoľvek, čo robí túto prácu pre vás zaujímavou. A čo tak záhradná vaňa? Aj keď sa používa ako nádoba na zachytávanie vody, môže byť tiež miestom pre miestnu faunu a podporu hmyzu, ktorý udrží rastlinných škodcov pod kontrolou.

Nemusí to byť len 3D vizualizácia alebo umelecké dielo, jednoduchý dispozičný plán so záhonmi pre každú skupinu rastlín a infraštruktúra cestičiek, vodného hospodárstva a skladu, vám pomôže začať s praktickými prácami a pripomenie vám, čo chcete v priebehu roka dosiahnuť. Je dobré byť flexibilný, pretože dôjde ku katastrofám a môžete nájsť prázdne miesta, ktoré treba vyplniť alternatívnymi rastlinami.


3. Kúpte si semienka. Nakúpte kríky a ovocné stromy. A ak nemáte náradie, kupujte.


Toto ročné obdobie, v zime, je najvyšší čas na nákup semien zeleniny, jednoročných kvetov. Ak stále môžete, nakupujte a sadte ovocné stromy s holými koreňmi, ktoré sú k dispozícii od novembra do približne marca. To je spôsob, ako ušetriť nejaké peniaze, pretože kontajnery sú spojené s ďalšími nákladmi a budú zvyčajne vyhodené, ak ich nemôžete využiť. To platí aj pre ovocné kríky. Zvyčajne sa predávajú v kvetináčoch, ale niektoré škôlky sa už prispôsobujú kampani na zmierneni oteplovania podnebia, aby sme znížili množstvo odpadu. Základné internetové vyhľadávanie vám ponúkne niekoľko spoločností, z ktorých si môžete vybrať stromy, kry bez kontainerov.

Získanie dobrých nástrojov je požehnaním, pretože vám z dlhodobého hľadiska šetrí energiu a peniaze. Skontrolujte, či sú ostré alebo či ich treba nabrúsiť, nožnice treba ošetrovať pravidelne. Ak pestujete na väčšo pozemku, je dobré investovať do elektrického náradia a kultivátorov. Môžete aplikovať permakultúru, žiadne kopacie metódy pestovania, s dostatkom pridaných vrstiev organickej hmoty, napriek tomu budú potrebné nástroje na presun, delenie, zber, takže teraz urobte dobrý výber, zatiaľ čo vonku nie je žiadna aktivita. Uprednostnite tie, ktoré môžete používať po mnoho sezón, ktoré možno recyklovať a tak ľahko sa nepoškodia, aby sa znížil odpad. Čierny plast stále nie je recyklovateľný a je lepšie sa mu vyhnúť.


4. Vyrobte si kalendár na siatie a výsadbu


Sú k dispozícii v záhradníckych časopisoch a knihách a môžete ich použiť na výber času výsevu rastlín. Tiež balíčky osiva zvyčajne uvádzajú najlepší čas na sejbu, výsadbu a zber úrody. Vytvorenie vlastného denníka alebo kalendára tiež pomáha sledovať, čo máte na záhrade, pretože rušné dni vám budú nahlodávať do pamäti.


5. Začnite siať


Sejeme buď v interiéri na skorý začiatok rastu alebo priamo na pozemku v jarnom období podľa odporúčania pre každý druh rastliny. V januári a februári je čas začať s rastlinami, ktoré si na plodenie vyžadujú dlhú sezónu, ako sú paradajky, paprika, baklažán, bazalka, šaláty, špenát, šalátová cibuľa. A tiež kvety ako sladký hrášok, pelargonie, petúnie, georgíny, delfínia. Tie sa postupne otužujú pred výsadbou von v jarných mesiacoch, znova presádzajú alebo nechajú vo veľkých nádobách. Na jarné mesiace je lepšie počkať s priamym výsevom ak si nechcete robiť prácu alebo kupujete sadenice.


Predpoklady sejby sú:

  • miesto v interiéri s dobrým zdrojom svetla

  • teploty podľa odporúčania na obaloch,

  • dobre priepustná nová pôda pre výsev s vyšším obsahom piesku pre rýchle odvodnenie, aby sa zabránilo plesniam, vývoju húb a následnému zlyhaniu sadeníc.

  • zalievanie, aby nedošlo k vyschnutiu pôdy vo vyhrievanom priestore, ale nechajte vodu stiecť z misiek a kvetináčov

  • Trpezlivosť

  • Ak sú rastlinky s viac ako prvými klíčnymi lístkami môžu sa presadiť do väčších nádob

  • Postupné otužovanie pri nižšej telplote ak to dovolí počasie vonku alebo v skleníku, pred výsadbou von na končnú výsadbu
2 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page