top of page
Search

Zakladanie prírodného jazierka

Updated: Sep 29, 2021


Ak ste si vždy chceli vytvoriť priestor s jazierkom, hoci aj malým, ponúkam proces svojpomocnej tvorby takejto zóny na relaxáciu a slnenie. Ak od miestnych realizačných spoločností nemáte žiadnu odpoveď a ste pripravení sa zapotiť pre uskutočnenie novej časti záhrady, určite to dokážete aj vy.1. Toto je stav pred stavbou. Kút záhrady s kompostérom bol navštevovaný len zriedka. Tráva pohltila priestor a kríky.
2. Po upevnení bambusového tienenia nasledovalo meranie a definovanie tvaru oblastí a vyrovnanie terénu na rovnejší povrch.
3. Okraje rybníka sú vymedzené a olemované plastovou fóliou a stabilizované plastovými kolíkmi. Ako inú možnosť je možné použiť na tento účel zavlažovaciu hadicu a pribiť ju na drevené kolíky. Okraj slúži ako miesto, kde bude fólia v najvyššom bode, a teda aj voda. Fólia sa potom spustí nadol cez okraj, aby odtekala prebytočná voda do žľabu širokom asi 30 cm. Slúži na zastavenie kapilárneho vzlínania, ktoré by nastalo ak by fólia končila len po okraj. Taktiež sa tu umiestnenia niektoré pobrežné rastliny. Po položení kolíkov sa vykonalo ďalšie vyrovnanie. Je to dosť náročné samostatne pri meraní a naprávaní, preto vyhľadajte pomoc ďalšej osoby. Tú som nemala a časť jazierka je po napustená vodou o niečo vyššie a časť má vyditelnejšie okraje. To nie je až taký problém, keďže môžu byť maskované kameňmi a vegetáciou.
4. Súčasne bola vyznačená a tvarovaná budúca cesta, pokrytá kartónami, aby sa počas prác zabránilo rastu trávy.
5. Štruktúra mesačnej brány bola zabetónovaná v rohu záhrady. Keď rám stál, boli nainštalované horizontálne dosky. Vykonalo sa niekoľko konečných opráv na okrajoch a potom sa natrelo exteriérovou farbou. Pred inštaláciou zásteny bol štrk položený tak, aby pokrýval koniec záhrady. Mäkký piesok bol použitý na vystlanie vykopaného tvaru budúceho jazierka. Urobte to, keď nie je príliš teplo, aby ste zabránili rýchlemu vyschnutiu. Tiež som použila vrecovaný piesok, ktorý je po otvorení mierne mokrý, takže bolo ľahké ho vystlať na stranách. Ak je použitá geotextília tak je piesok len odporúčaný a nie nevyhnutný. Použila som ho kvôli koreňom v okolí, ktoré by mohli vadiť.
6. Ďalej je umiestnenie geotextílie na vystlanie pod jazierkovú fóliu. To sa uskutočnilo jednoducho rozložením materiálu, ktorý sa predáva v 2 m širokých pásoch rôznych dĺžok. Je v poriadku, ak sa prekrýva, netreba ju nijako lepiť. Na trhu sú tiež geotextilné membrány tmavej farby, ktoré sa odporúčajú pre väčšie rybníky a jazerá, aby sa zabránilo namáhaniu očí počas práce v slnečných dňoch.
7. Dobrou správou pri položení jazierkovej fólie (1 mm hrubé PVC pre tento malý projekt) je uvedomiť si, že ste dobre vypočítali veľkosť jazierka. Uchovávajte dostatok na previsy z okrajov, najmenej 50 cm, aby sa vytvoril kapilárny odtok a priestor pre okrajové rastliny.

Odtok je potom vyplnený kameňmi, štrkom podľa vlastného výberu. Kvôli bezpečnosti, ktorú predstavuje, som uprednostnila riečne oblé kamene a štrk.

Nasledujúce fotografie ukazujú postupné pokrytie zeme membránou potláčajúcou burinu, ale ak je lokalita relatívne bez burín, nemusíte ju používať. Bohatá pôda a polia sú stálym zdrojom divých rastlín, preto bola položená v tomto prípade. Dostatočná štrková vrstva (najmenej 10 cm) im môže zabrániť čiastočne rastu neželaných druhov rastlín. Údržba bude však stále potrebná, aby zostali plochy bez nečistôt a nevytvárali sa tak podklad pre uchytenie buriny. Frekvencia údržby je nižšia ako pri kosení trávnika alebo trávy medzi nášľapnými kameňmi.


8. Na membrány bol nanesený lomový štrk frakcie 8/11 mm. A keď už bol povrch dostatočne vyrovnaný, boli naň umiestnené nášlapné kamene z pieskovca 40x60 cm s medzerami širokými asi 1 cm. A medzery boli vyplnené rovnakým štrkom, aby sa kamene nepohybovali. Suchá fixácia tejto terasy a cesty je v tejto situácii vhodná pre chodcov a príležitostné použitie. Maltová základová vrstva by bola uprednostňovaná na terasách vedľa vášho domu s každodenným intenzívnym používaním. Ale opäť nie je nevyhnutná, ak je vrstva štrku dobre zhutnená, aby sa zabránilo poklesom.

9. Keď som sa presúvala smerom k úseku cesty, použila som kovové okraje, aby štrk zostal na svojom mieste a nerozsypal sa do vegetácie. Mojím dôvodom bolo udržať burinu mimo cesty a tiež zachovať formálny dizajnový efekt v inak neformálnej výsadbe a prostredí. Oceľové okraje vyrobila miestna pokrývačská firma, takže stáli menej, ako by to bolo v prípade komerčne predávaných špeciálnych oceľových lemov. Všetko, čo potrebujete, je povedať im miery, materiál a pridať záhyb, aby mal hrubší tupší okraj na vrchu. Na obrubu použite akékoľvek dostupné kolíky, najlepšie kovové. Uistite sa, že je dobre stabilný v zemi alebo podopretý z opačnej strany, z ktorej plníte materiál. Aj keď je miesto pokryté hrubými koreňmi stromov, môže to byť náročná práca a bude vyžadovať úpravu výšky hrany nad zemou alebo úplnú zmenu polohy. Zvyčajná výška lemovania je 12-15 cm a na tento typ ciestičiek postačuje. Či ich zarovnáte s povrchom oklo alebo mierne nad zemou, závisí od vášho zámeru.10. Akonáhle bola cesta hotová, rastliny šli do oblastí pokrytých štrkom a pôdou. Pred výsadbou bolo treba urobiť rez v membráne, aby sa dostali korene do pôdy, inak by vyschli. Štrk sa po vysadení vráti sa do okolia rastlín ako povrchová úprava. Po stranách cesty som pridala tmavší mulč z lávových kameňov, aby bol upravenejší a dúfajme, že zabráni nechcenému rastu buriny aspoň čiastočne.


Nakoniec bolo jazierko vysadené okrajovými a vodnými rastlinami v odporúčaných hĺbkach vody. Použila som špeciálne koše a pôdu a vyložila jutovými plátnami. Niektoré rastliny sú v klasických plastových črepníkoch - napríklad potočnica. Jazierková fólia na okrajoch bude pri raste rastlín zakrytá, ale môže byť aj maskovaná väčšími kameňmi a štrkom. K dispozícii sú aj špeciálne fólie s lepeným štrkovým povrchom, ale môžu byť drahé. Vytvorila som niekoľko únikových svahov pre potenciálne uväznené zvieratá na vodnej hladine, pretože svahy neboli všade mierne.


Riasy sa rýchlo vyvinú a štartovacie baktérie z jazierkového obchodu majú obmedziť ich rast, ako aj umiestnené okysličujúce plávajúce rastliny, zeolitové kamene v sieťkovom vaku a bublinky vzduchu zo vyduchovača poháňaného slnečnou energiou (čierny disk na obrázku). Doteraz som nepoužila inú technológiu a ak si voda bude vyžadovať, riasy treba mechanicky odstrániť a aplikovať baktérie a chemikálie na redukciu ich rastu.

Ak máte možnoť určite si zaveďte aj filter. To však ďaleko od domu nebola možnosť tu. Iba ak by som našla na trhu slnkom poháňaný filter. Ich účinnosť si vyžaduje skutočne plne slnečné dni. Toto jazierko nie je určené na chov rýb, ktoré vyžadujú oveľa väčšiu pozornosť a údržbu.

Kalové ponorné čerpadlo bude potrebné na čistenie usadenín po letnej sezóne alebo pri nahrmadení kalu aj počas leta, v prípade opráv alebo pre účel výmeny časi vody. Udržanie dostatočnej hladiny vody je možné vykonať ručne záhradnou hadicou. Skontrolujte a doplňte aj hladinu vody v okrajoch, aby rastliny stáli vo vode aj v dlhých horúcich suchých obdobiach.

Jazierko pre voľne žijúce tvory je teraz pripravené vytvoriť prostredie pre vodou viazané druhy, aby ho našli. Netrvalo dlho a niekoľko dní po výsadbe, keď som videla prvé vážky a ich larvy.Toto nové miesto v záhrade sa môže stať osobnou riviérou, obzvlášť v týchto obdobiach Covid lockdownov. Umožňuje opaľovanie a užívanie si divokej prírody neďaleko komfortu vlastného bývania a nestojí vás až tak veľa z dlhodobého hľadiska. Tak či tak, kto má rád škriekanie čajok pri mori?3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page