top of page

Zakladanie prírodného jazierka

Updated: Sep 29, 2021


Ak ste si vždy chceli vytvoriť priestor s jazierkom, hoci aj malým, ponúkam proces svojpomocnej tvorby takejto zóny na relaxáciu a slnenie. Ak od miestnych realizačných spoločností nemáte žiadnu odpoveď a ste pripravení sa zapotiť pre uskutočnenie novej časti záhrady, určite to dokážete aj vy.


1. Toto je stav pred stavbou. Kút záhrady s kompostérom bol navštevovaný len zriedka. Tráva pohltila priestor a kríky.


2. Po upevnení bambusového tienenia nasledovalo meranie a definovanie tvaru oblastí a vyrovnanie terénu na rovnejší povrch.


3. Okraje rybníka sú vymedzené a olemované plastovou fóliou a stabilizované plastovými kolíkmi. Ako inú možnosť je možné použiť na tento účel zavlažovaciu hadicu a pribiť ju na drevené kolíky. Okraj slúži ako miesto, kde bude fólia v najvyššom bode, a teda aj voda. Fólia sa potom spustí nadol cez okraj, aby odtekala prebytočná voda do žľabu širokom asi 30 cm. Slúži na zastavenie kapilárneho vzlínania, ktoré by nastalo ak by fólia končila len po okraj. Taktiež sa tu umiestnenia niektoré pobrežné rastliny. Po položení kolíkov sa vykonalo ďalšie vyrovnanie. Je to dosť náročné samostatne pri meraní a naprávaní, preto vyhľadajte pomoc ďalšej osoby. Tú som nemala a časť jazierka je po napustená vodou o niečo vyššie a časť má vyditelnejšie okraje. To nie je až taký problém, keďže môžu byť maskované kameňmi a vegetáciou.


4. Súčasne bola vyznačená a tvarovaná budúca cesta, pokrytá kartónami, aby sa počas prác zabránilo rastu trávy.


5. Štruktúra mesačnej brány bola zabetónovaná v rohu záhrady. Keď rám stál, boli nainštalované horizontálne dosky. Vykonalo sa niekoľko konečných opráv na okrajoch a potom sa natrelo exteriérovou farbou. Pred inštaláciou zásteny bol štrk položený tak, aby pokrýval koniec záhrady. Mäkký piesok bol použitý na vystlanie vykopaného tvaru budúceho jazierka. Urobte to, keď nie je príliš teplo, aby ste zabránili rýchlemu vyschnutiu. Tiež som použila vrecovaný piesok, ktorý je po otvorení mierne mokrý, takže bolo ľahké ho vystlať na stranách. Ak je použitá geotextília tak je piesok len odporúčaný a nie nevyhnutný. Použila som ho kvôli koreňom v okolí, ktoré by mohli vadiť.


6. Ďalej je umiestnenie geotextílie na vystlanie pod jazierkovú fóliu. To sa uskutočnilo jednoducho rozložením materiálu, ktorý sa predáva v 2 m širokých pásoch rôznych dĺžok. Je v poriadku, ak sa prekrýva, netreba ju nijako lepiť. Na trhu sú tiež geotextilné membrány tmavej farby, ktoré sa odporúčajú pre väčšie rybníky a jazerá, aby sa zabránilo namáhaniu očí počas práce v slnečných dňoch.7. Dobrou správou pri položení jazierkovej fólie (1 mm hrubé PVC pre tento malý projekt) je uvedomiť si, že ste dobre vypočítali veľkosť jazierka. Uchovávajte dostatok na previsy z okrajov, najmenej 50 cm, aby sa vytvoril kapilárny odtok a priestor pre okrajové rastliny.

Odtok je potom vyplnený kameňmi, štrkom podľa vlastného výberu. Kvôli bezpečnosti, ktorú predstavuje, som uprednostnila riečne oblé kamene a štrk.

Nasledujúce fotografie ukazujú postupné pokrytie zeme membránou potláčajúcou burinu, ale ak je lokalita relatívne bez burín, nemusíte ju používať. Bohatá pôda a polia sú stálym zdrojom divých rastlín, preto bola položená v tomto prípade. Dostatočná štrková vrstva (najmenej 10 cm) im môže zabrániť čiastočne rastu neželaných druhov rastlín. Údržba bude však stále potrebná, aby zostali plochy bez nečistôt a nevytvárali sa tak podklad pre uchytenie buriny. Frekvencia údržby je nižšia ako pri kosení trávnika alebo trávy medzi nášľapnými kameňmi.
8. Na membrány bol nanesený lomový štrk frakcie 8/11 mm. A keď už bol povrch dostatočne vyrovnaný, boli naň umiestnené nášlapné kamene z pieskovca 40x60 cm s medzerami širokými asi 1 cm. A medzery boli vyplnené rovnakým štrkom, aby sa kamene nepohybovali. Suchá fixácia tejto terasy a cesty je v tejto situácii vhodná pre chodcov a príležitostné použitie. Maltová základová vrstva by bola uprednostňovaná na terasách vedľa vášho domu s každodenným intenzívnym používaním. Ale opäť nie je nevyhnutná, ak je vrstva štrku dobre zhutnená, aby sa zabránilo poklesom.