top of page
Search

Záhrada v mesiaci jún


Po manických mesiacoch jari prichádza jún ako prvý letný mesiac a s ním postupné spomalenie pracovného tempta. Teploty sú už dlhodobo v dvaciatkach a väčšina aj teplomilných plodín a subtropických rastlín je v liste a v kvete.

Podľa toho čo pestujeme, máme po máji dobrú predstavu, kde nám rastliny neprežili zimu, alebo ktoré plodiny nám treba chrániť pred armádou slizniakov, a doplniť nové priesady a dosiať namiesto padlých obetí.

Pri pestovaní plodín nestačí jeden deň v týždni prejsť sa záhradkou a ošetriť ju. Ide o intenzívnu starostlivosť čo si začínajúci nadšenci možno neuvedomujú, keď sa nadchnú myšlienkou na dopestovanie si vlastnej úrody. Rastlinky síce rastú aj bez nás, ale ako sa im bude dariť a či budeme mať nakonci ich sezóny nejakú odmenu, nechávame na počasie a podmienky okolia.

To sa mi ako víkendovému záhradkárovi počas práce na plný úväzok a záhradke mimo bydliska ukázalo ako najväčšia prekážka úspechu. Nemožnosť zasiahnuť zálievkou, zberom živočíchov a konkurenčných rastlín počas týždňa končí viacerými sklamaniami. Ak máte čas len cez víkend, určite si zvážte či radšej neprenecháte záhradku prírode - trvalkovým, krovitým a stromovým plodinám dobre namulčovaným, alebo len tak na okrasu či pre lúčne porasty.


Takže v skratke aké sú priority v júnovej záhrade?

  1. Polievanie

Pre zeleninu treba udržiavať zeminu rovnomerne vlhkú , nenechať ju preschnúť ani nárazovo zaplaviť. Vysychanie a prebytok vlahy spôsobujú praskliny na koreňoch alebo podnecujú rastlinu k nasadeniu semien predčasne. Ide os stresovú reakciu.

Pre ovocné porasty zabezpečujeme vlahu ak ide o dlhšie sucho, kedy by hrozilo opadnutie plodov, čo je ďalšia stresová reakcia. Polievanie umožní rastline vytvoriť chutné a šťavnaté plody.

Polievame dlhšie aby sa voda dostale hlbšie ku koreňom. Povrchové a krátke zálievky podporujú korene rásť len v tenkej vrchnej vrstve a v prípade výpadku vlahy nebudú schopné sa dostať k vode v hlbších vrstvách pôdy.


2. Prihnojovanie


Ak ste nehnojili už v máji, teraz je najvyšší čas doplniť organické hnojivo pre zeleninu, alebo draselné tekuté hnojivá pre dobrú tvorbu plodov. To sa týka hlavne dyňovitých druhov, paprík, rajčín, jahôd.


3. Vyväzovanie, opory a odstraňovanie vedľajších výhonkov


Ako sa rastlinky rozrastajú mnohé potrebujú pre kvalitné plody pomoc v podobe opôr pre popínanie, vyväzovanie k nim. Ak necháme ratliny voľne na zemi, pravdepodobne nám ich napadnú slizniaky, prípadne iné zemné živočíchy. Okrem toho vyväzovním dávame rastline a jej plodom lepšiu šancu na využitie čo najväčšie množstva svetla. Ostružiny už majú šlahúne, ktoré treba priviazať k opore pre ďalší rok. A višne na palmete sa režú odstránením vyrodených konárov.


4. Prebierka plodov ovocných stromov


Pri ovocných stromčekoch dochádza v júny k prirodzenému opadu časti plodov. Toto sa odporúča doplniť eštte o ďalšiu prebierku, aby sme zlepšili kvalitu úrody a predchádzali dvojročnému rodeniu, teda slabej alebo žiadnej úrode v ďalšom roku.


5. Odburineňovanie a odstraňovanie škodcov


Pre zeleninu je lepšie odstrániť nadmernú konkurenciu iných rastlín, hlavne tráv a trvalých rastlín, ktoré im tienia. Pravidelné inšpekcie porastu zabezpečia, že sa na záhradke nebudú šíriť invazívnejšie druhy rastlín. Mulčom v podobe kompostu tiež pomáhame plodinám a zastavíme klíčenie niektorých burín.

Slimáky a slizniaky sú neoddeliteľnou faunou záhrad a netreba s nimi bojovať brutálnymi metódami. Radšej si zabezpečme zeleninu a ovocie správnym výberom ich polohy a spôsobu pestovanie. Vyvýšené záhony s konštrukciou na ktorú si môžme dať hustú sieťku, vyrieši väčšinu hladných príživníkov. Pri väčších plochách a zemnom pestovaní, treba polievať ráno, nie večer kedy sú mäkkýše najaktívnejšie, a skombinovať viacero povrchových zábran a prípadných organických návnad, parazitov (Ferramol, nematódy). Oddelenie políčok suchým povrchom ako štrk, piesok, dlaždice, ktoré na slnku rýchlo vyschnú odradia presun časti slizniakov. Jednotlivé šalátové sadenice je možné ubrániť golierikmi s ostrými hranami, cez ktoré sa mäkkýš nedostane. Ale v prípade listovej zeleniny je najlepšou obranou, postupné vysievanie pod už spomínanú sieť.


6. Zber skorej úrody a výsev pre ďalšiu


A je to tu - prvé plody práce. Hrach je zeleninou júna a podobne ako iné plodiny je dobré ho vysievať postupne pre kontinuálnu úrodu počas leta.

To isté platí pre šaláty, rýchlo rastúca zelenina, ktorú málokto môže uchovať dlhšie, je lepšie mať v záhradke v rôznych štádiách rastu. To isté je možné aplikovať aj pre výsevy a zber reďkoviek.

Pri pestovaní cukíň z priesad pod sklom môžete mať už v júny prvé plody.

Čerešne a višne sú ovocím júna spolu s jahodami. Ak máte menšie kultivary kôstkovín, ochránte úrodu sieťou, inak je veľká šanca, že sa budete deliť s vtákmi.

V júny môžme stále vysievať teplomilné strukoviny - fazule tyčkové aj kríčkové, hrach, kukuricu, uhorky nakladačky, dyňovité a tekvicové druhy.


7. Strihanie a sušenie byliniek


Ak máte záhradku s bylinkami na čaje či do kuchyne, teraz je čas kedy bude väčšina kvitnúť a bohato rásť. Je vhodné postupne strihať a sušiť buď vonku na slnku, na roštoch, plechoch, či v sušičkách. Mäta, medovka, tymián/materina dúška, oregano/pamajorán, pažítka, a monoho ďalších lúčnych kvetov, bylín, krov. Kvitne baza, z ktorej je dobrý čaj či trochu pracnejší sirup. Kvitne ďatelina, sedmokrásky, šalvia a levaduľa medzi mnohými ďalšími. Už záleží na vašom sortimente, čo si nasušíte teraz na zimu.


A na záver ešte raz, zalievajte všetko čo je v kvetináčoch, nádobách a vyvýšených záhonoch. Pomôže aj založenie kvapkovej automatickej závlahy, ktorá ušetrí náklady dlhodobo a aj váš čas. Vtedy si snáď budete môcť dať aj cez víkend voľno a ísť na letný výlet.
4 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page