top of page
Search

Januárové plánovanie záhrady

Začiatok nového roka môže byť začiatkom sviežej novej záhrady! Nemusia ju vám naplánovať a spraviť iba dodávatelia.


Ak máte dostatok energie a ochoty popracovať na realizáciu svojich nápadov a dizajne, svojpomocnému založeniu záhrady sa nebráňte. Profesionáli vám však pomôžu, ak sa nechcete ponoriť do projektu sami, hlavne ak si vyžaduje znalosti, ktoré možno nemáte a pri realizácii zase veľké množstvo zdvíhacích zariadení alebo použitých strojov, ktoré nie sú vašou srdcovkou. Ak potrebujete profesionálne projekčné práce a manažment prác pre záhradu, neváhajte sa obrátiť na záhradných architektov a záhradných dizajnérov skôr, ako zapojíte svoju rodinu alebo staviteľov a záhradníkov. Môžete tak predísť aj finančným výlohám na materiály či prvky, ktoré nepotrebujete.

Vonkajší priestor je často vynechaný ako posledný, keď kupujeme alebo staviame nehnuteľnosť. Našetriť viac prostriedkov na zlepšenie vonkajšieho priestoru často trvá niekoľko rokov. Záhrady však zvyčajne pridávajú hodnotu majetku a nemali by zostať plochami s vysokým plotom s úsekom trávnika. Aj keď je nehnuteľnosť určená pre nájomníkov, nebudú lákaní zostať dlho, ak je vonkajšok mdlý a plochy sú neudržiavané, bez možnosti posedieť si a užiť si teplejšie mesiace v záhrade.

To ma privádza k niekoľkým bodom, ktoré si ako majiteľ záhrady môžete položiť pri rozhodovaní o budúcom pláne pre exteriér. Tieto môžu byť tiež položené záhradným dizajnérom a pomôžu vás pripraviť na definovanie vašich základných požiadaviek.


1. Využitie a funkcia záhrady


Na čo budete záhradu využívať? Vonkajšia kuchyňa alebo obývačka? Miesto na hranie, cvičenie? Priestor na vybudovanie vášho podnikania, hobby? Priestor pre rodinné stretnutia a akcie? Láka vás téma prírodnej zelene na pozorovanie vtákov a ponechanie priestoru pre čoraz zmenšujúce prírodné biotopy? Ste nadšenscom záhradkárstva, pestovania, záhradníckeho umenia a dizajnu a chcete záhradu plnú kvetov a zaujímavých rastlín? Kombinácia viacerých funkcií je tiež možná.2. Lokalita a podmienky pozemku


Môžete reálne očakávať, že priestor využijete na to, čo chcete? Bude vyhovovať funkciám, ktoré máte na zozname želaní, ako je bazén, a bude vôbec možnosť ho využiť počas roka? Máte svahovitý terén, ktorý zvyšuje náklady na jeho spevnenie a odvodnenie, zabidovanie terás a schodov v teréne? Ste otvorení využiť daný priestor a rátate s obmedzeniami plochy v návrhu? Ste v znečistenej oblasti, blízko susedov? Ste pripravený prediskutovať niektoré zo svojich plánov so susedmi, ak ich môžu ovplyvniť – ploty, veľké stromy, zvieratá, budovy, hluk z podnikania či hobby?


Koľko slnka alebo tieňa máte v záhrade a kde sa nachádza? Inými slovami, aká je orientácia pozemku? A existuje nejaký zdroj tieňa z budov alebo stromov v okolí? Sú v okolí veľké stromy, z ktorých opadáva lístie, ovocie na povrch vašej záhrady? To môže ovplyvniť polohu terás, sedenia, materiál spevnených plôch. Aké sú prístupové body pre strojové zariadenia, ak sú potrebné pre stavbu?


Tieto a mnohé ďalšie otázky špecifické pre váš priestor si môžete pozrieť pred stretnutím s dizajnérmi a meraním pozemku.


3. Koľko času a financií ste ochotný investovať do vašej záhrady?


Exteriér je pod vplyvom prírodných živlov, pokiaľ nie je úplne zastrešený, v takom prípade už takmer nie je vonkajším priestorom. To znamená, že viac vecí sa môže zmeniť za kratší čas ako vo vašom dome. Materiál bude vyžadovať určitú údržbu a to platí aj pre živé rastliny.

Ako záhrady rastú a dozrievajú, je potrebné, aby sa v rôznych fázach ich života a ročných období vykonali určité zásahy.Zvyčajne je potrebné viac času venovať na začiatku hlavne na udržanie novovysadených rastlín nažive. Odstraňovanie lístia, odumretých častí, mulčovanie, kompostovanie, prerezávanie, odstraňovanie hlušiny, kosenie, polievanie, čistenie povrchov môže byť niekoľko činností, s ktorými treba počítať a budú závisieť od vašich funkčných a dizajnových rozhodnutí. O úspešnosti a spokojnosti záhradného dizajnu môže rozhodnúť čas venovaný aj údržbe.


4. Záhradný štýl – čo vás oslovuje?


Zamyslite sa nad scenériou, ktorú chcete vidieť pri prechádzke vo vašej záhrade. Aký typ rastlín, ich usporiadanie, exteriérový nábytok a ozdoby, záhradná architektúra vo vás rezonuje? Ak je záhrada primárne určená na oddych, relax, potom to môže byť dôležitý vplyv. Nie je však pravidlom, že využitie záhrady určuje jej štýl. Netreba sa aj tak obmedzovať určitými trendmi. Tradične sa štýly dizajnu kategorizujú ako formálne, neformálne, moderné, rustikálne, extravagantné, naturalistické, okrasné, produktívne, mestské, vidiecke atď. Ak chcete zo záhrady určitý pocit, atmosféru, pomôže vám pozrieť si niekoľko obrázkov v časopisoch pre dom a záhradu a webových stránok ako Pinterest, Houzz a urobte si zbierku toho, čo sa vám páči. Potom vyberte niekoľko obrázkov, ktoré definujú dezajn vašej budúcej záhrady najviac. Opäť tu pomôže, keď svoje priania a predstavy preberiete s krajinným dizajnérom, ak sa rozhodnete využiť tieto služby.


5. Paleta materiálov


Podobne ako pri otázke štýlu môže byť výber materiálov dôležitý na dosiahnutie určitého vzhľadu. Mnohé malé záhrady sú skôr vonkajšou obývačkou a použité materiály sa môžu inšpirovať a zladiť s interiérom domu. Aký štandard si požadujete? Katalógy predajcov produktov sú dobrým návodom, ako zistiť, aké sú náklady pre rôzne typz materálov. Čím väčšie sú pevné povrchy, tým nákladnejší bude projekt a možno bude potrebné vykonať určité úpravy, aby sa zmestili do rozpočtu. Toto môže byť opäť dobré konzultovať s projektantom. Niektoré lacnejšie materiály je možné použiť bez obetovania kvality vzhľadu. Inde je lepšie a žiadané použiť drahšie materiály na docielenie efektu aj funkcie.


Po identifikácii základov a rozhodnutí o nich sa môže začať hra s výberom rastlín, nábytku, dekorácií a dizajnových výkresov a výpočtov použitých materiálov. Prvá fáza tvorby zoznamu požiadaviek je potom u konca a bude potrebné ju finalizovať, aby sa predišlo nekonečným odkladom a rozptyľovaniu od vlastnej realizácie záhradného dizajnu. Záhrada sa časom zmení a jedného dňa bude opäť prerobená, no môžeme sa k nej správať ako k priestoru s vlastným životom, ktorý nie je celkom pod našou kontrolou. A to je správny prístup, ako sa vyhnúť stresu, na ktorý tieto miesta nie sú stvorené. Proces navrhovania tiež nemusí byť, ak urobíte niekoľko prípravných krokov a premýšľate v súlade s uvedenými bodmi. Potom všetko, čo musíte urobiť, je pripraviť papier, ceruzku, meracie pásmo alebo ... nájsť dizajnéra.7 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page