top of page
Search

Ako štýlovo vytvoriť záhradné sedenie?

Updated: Jun 8, 2022


Nie, nebudem navrhovať využiť použité palety na nové záhradné sedadlá. Aj keď si ich môžete spraviť, s množstvom tipov pre domácich majstrov podľa návodov niekde inde na webe.

Hovorím tu o dostupnom a štýlovom záhradnom sedení pre váš každodenný čas v záhrade, kde si môžete dať čaj alebo nájsť miesto na čítanie v teplejších dňoch. A doladiť si ho záhradnými stoličkami podľa vášho vkusu.

Menej využívané časti záhrady je tak možné zmeniť na nové ústredné miesto alebo si spraviť vlastné miestečko mimo hlavného posedenia na terase. Prípadne sa stane práve tento priestor zónou na relaxáciu, pre večeru s rodinou, ak sa upraví povrch a veľkosť pre viacero ľudí.


Nasledujúci príklad predstavuje posedenie pre pár záhradných stoličiek, s 260 cm priemerom v šesťuholníkovom tvare, obklopený kovovými oblúkmi na podporu popínavých rastlín. Na tento účel môžete kúpiť oblúky dostupné v záhradných potrebách (aj online) a rastliny môžu byť menšie kultivary klematisov dorastajúcich do 3 metrov alebo popínavé ruže.
Materiál


Materiálom na nosnú plochu môže byť relatívne lacný miestny drvený kameň/štrk alebo akýkoľvek iný dostupný štrk. Na vrch zhutnenej štrkovej vrstvy je možné pridať nášľapné kamene alebo betónové dlaždice alebo ich pripevniť maltou a vytvoriť si vydláždenú plochu pre pohodlnejšie sedenie a údržbu.

Štrková plocha je lemovaná kovovými oceľovými plechmi, narezanými miestnou strešnou spoločnosťou, alebo ich je možné kúpiť v niektorých väčších záhradných centrách, ako aj online v špecializovaných spoločnostiach. Vďaka pevnému okraju zostane tvar a materiál na svojom mieste. Alternatívne na lemovanie je možné použiť kusy kameňa, betónových tvárnic alebo tehál odolných voči poveternostným vplyvom. Kovové lemovanie bude musieť byť podopreté niekoľkými kovovými háčikmi na stany alebo podobnou podporou.

Pre oporu rastlín si môžte buď kúpiť niekoľko oblúkov a olemovať nimi priestor pre posedenie. Alebo ak máte na mysli skôr altánok, konštrukciu ktorá viac vynikne, môžete si dať zakázku na mieru miestnemu kováčovi. Voľba je na vás a záhradný dizajnér alebo záhradný architekt vám môže tiež pomôcť s touto časťou návrhu a zabezpečiť výrobcu.


Pracovný postup

  1. Úprava povrchu

Keď sa rozhodnete pre tvar a veľkosť plochy, bude potrebné ju vyrovnať, aby podporila záhradné sedenie alebo stoličky. Umiestnite oblúky okolo priestoru v pravidelnej vzdialenosti podľa toho, aký tvar a počet strán ste si vybrali.
2. Položenie membrány


Akonáhle budete mať tvar a lem na svojom mieste, odporúča sa použiť dobrú membránu potláčajúcu rast buriny, ktorá by si pri tenších vrstvách štrku našla cestu na povrch.

Štrková vrstva môže mať hrúbku 10 cm alebo viac, inak by sa rýchlo stala štrkovou záhradou pre burinu. Určite povrch bude vyžadovať zber lístia, ale s dobrým záhradným vysávačom/fukárom by to nemal byť veľký problém.

Burina porastie kdekoľvek, dokonca aj na dláždenej terase, ak ju necháte dlhšie bez údržby.3. Príprava záhona a výsadba


Teraz zostáva už len vytvarovať záhon okolo kovových oblúkov a vysadiť popínavé rastliny do kvalitnej pôdy, kompostu s mulčom na vrchu, aby mali v budúcich rokoch dobrú perspektívu sa rozrásť a dodať vášmu novému sedeniu krásny prírodný šat.

Pridajte pár obľúbených záhradných stoličiek a užite si zaslúžené voľno.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Σχόλια


bottom of page